Blagodejni učinki vrtnarjenja so izboljšana kakovost spanca, pozitiven vpliv na duševnost, večja samozavest, pogled na vrt blaži napetost, izboljša počutje, pomaga vzpostavljati čustveno in telesno zdravje in pospešuje okrevanje, pri kuhanju pa se posameznik sprosti, preusmeri misli od vsakodnevnih stresnih situacij. Medtem ko kuhamo za druge, tudi če jih ni v kuhinji, krepimo medsebojne vezi, če kuhamo v skupini, postane priprava hrane pravi družabni dogodek. Dejstvo, da lahko sebe ali drugim pripravimo okusen obrok v naših možganih povzroči dvig samozavesti in po uspešno pripravljeni jedi lahko občutimo pravo malo zmago, ki zelo pozitivno vpliva na našo samopodobo.
Naši ciljni skupini, ranljivim odraslim z motnjami v duševnem razvoju, bodo aktivnosti terapevtskega vrtnarjenja in kuhanja omogočila tudi večjo samostojnost pri skrbi zase in manjšo odvisnost od drugih ostalih družinskih članov.
V projektu sodelujemo z izobraževalci, terapevti in ostalimi delavci s področja vseživljenjskega dela in dela z osebami z motnjami v duševnem razvoju, s katerimi želimo razviti andragoško metodo po kateri bodo družine lahko samostojno izvajale aktivnosti terapevtskega kuhanja in terapevtskega vrtnarjenja v svojem domačem okolju.